27.11.2022.

Inflācijas atšķirības dažādās iedzīvotāju grupās

Komentārs par ECB rudens biļetenu

Ilustratīvs attēls tirdziņš
Foto: Shutterstock

Jau pērn uzsvēru, ka katram no mums ir savs patēriņa grozs un tādējādi arī savs inflācijas rādītājs. Šogad inflācijas atšķirības iedzīvotāju grupu dalījumā pieaugušas vēl vairāk – gan Latvijā, gan eiro zonā kopumā.

Pašreizējais inflācijas uzliesmojums īpaši skar komunālo pakalpojumu cenas (energoresursu sadārdzinājuma dēļ) un pārtikas produktus, jeb tieši tās produktu grupas, kas veido lauvas tiesu no zema ienākuma mājsaimniecību budžeta. Tādējādi dzīves dārdzības pieaugums mājsaimniecībām ar zemiem ienākumiem 2022. gada otrajā pusē Latvijā bijis par 3-4 procentpunktiem lielāks nekā turīgām mājsaimniecībām (sk. attēlu; tātad, šī atšķirība Latvijā ir divreiz lielāka nekā vidēji eiro zonā). Līdzīgi lielāku inflāciju sajutuši arī Latvijas pensionāri, salīdzinot ar algotu darbu strādājošām mājsaimniecībām. Tik liela inflācijas atšķirība starp iedzīvotāju grupām Latvijai nav ierastā lieta un pēdējoreiz bija vērojama vien iepriekšējā augstās inflācijas epizodē 2008. gadā.

 

▶️Par situāciju eiro zonā lasiet rakstā "Inflācijas socioloģija"

APA: Krasnopjorovs, O. (2024, 19. jul.). Inflācijas atšķirības dažādās iedzīvotāju grupās . Ņemts no https://www.makroekonomika.lv/node/5764
MLA: Krasnopjorovs, Oļegs. "Inflācijas atšķirības dažādās iedzīvotāju grupās " www.makroekonomika.lv. Tīmeklis. 19.07.2024. <https://www.makroekonomika.lv/node/5764>.

Līdzīgi raksti

Restricted HTML

Up